Najciekawsze narzędzia AI – tworzenie grafik

W erze cyfrowego przekazu sztuczna inteligencja wydaje się być naszym sprzymierzeńcem w tworzeniu treści, zarówno tekstowych, dźwiękowych, jak i wizualnych. Narzędzia oparte na AI zyskują na popularności, dzięki nieustającemu postępowi technologicznemu, który oferuje nowe i fascynujące możliwości kreatywnego tworzenia. Od automatycznego pisania artykułów po generowanie realistycznego dźwięku i wideo, sztuczna inteligencja przeistacza sposób, w jaki komunikujemy się i dzielimy treściami online.

W tym artykule omówimy najnowsze osiągnięcia w dziedzinie narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, które umożliwiają szybkie i wydajne tworzenie treści na wysokim poziomie. Kreatywna kariera w social mediach jest teraz znacznie łatwiejsza i wymaga mniej wysiłku, wystarczy tylko trafne dostosowanie narzędzi do swoich potrzeb.

Tworzenie grafik

Możliwości przedstawianych dzisiaj narzędzi pozwalają na tworzenie grafiki nie tylko w standardowy sposób, dobierając odpowiednie kształty i wzory z udostępnionych bibliotek, ale również na tworzenie ich za pomocą tekstu – poprzez wpisanie konkretnych poleceń (promptów), które kształtują grafikę.

Canva to obecnie jedno z najbardziej kompletnych narzędzi do tworzenia grafik w standardowy sposób. Jednak od pewnego czasu twórcy zdecydowali się implementować również rozwiązania AI. Z każdą aktualizacją paleta oferowanych rozwiązań jest coraz szersza. Możemy znaleźć tutaj podstawowe rozwiązania, takie jak usuwanie tła i konkretnych elementów z obrazka lub ich podmiana (instrukcje kierowane promptami), rozszerzanie ilustracji czy wyodrębnianie tekstu. Jednak najbardziej może nas zaskoczyć sekcja “Aplikacje”, w której znajdziemy takie opcje jak: generowanie obrazów za pomocą promptów kierowanych do modelu DALL-E lub Google Image Generator, generowanie melodii z Soundraw oraz tworzenie własnego prezentera z pomocą D-ID (po zalogowaniu otrzymujemy 20 kredytów do wykorzystania), który powie wszystko, co się mu przekaże, w dowolnym języku. Wszystko razem połączone z intuicyjnym edytorem graficznym daje nam solidne narzędzie, dzięki któremu nasza kariera w social mediach może nabrać rozpędu. Canva posiada urozmaicone funkcje ułatwiające tworzenie contentu w różnych formatach (posty, rolki, okładki), a urozmaicenie nowościami z AI dodaje kontrolowaną dozę nieprzewidywalności w naszej treści. 

Zdjęcie stworzone przy pomocy Google cloud image generator w Canvie.
Prompt:
’Best quality, masterpiece, HD, real, a cute pet cat, dressed in stylish clothes, with a hat, cute’

Firefly to narzędzie stworzone przez Adobe, pozwalające na zaawansowane tworzenie grafik poprzez wydawanie poleceń tekstowych, z możliwością dostosowania stylów i efektów. Dodatkowo, użytkownicy mogą dopasować styl grafiki poprzez wczytanie odpowiedniego zdjęcia, które będzie definiować pożądany wygląd. Polecenia tekstowe możemy przekazywać w języku polskim. 

Niezwykle interesującą cechą Firefly jest zaawansowane wypełnianie generatywne. Pozwala ono użytkownikowi zaznaczyć obszar do edycji, a następnie za pomocą poleceń tekstowych precyzować, co ma się pojawić w tym miejscu. Jeśli zechcesz, możesz także jednym kliknięciem przenieść wybraną grafikę do aplikacji Adobe Express, a co za tym idzie – edytować projekty graficzne na jeszcze bardziej zaawansowanym poziomie. Efekt przedstawiony poniżej.

Prompt: ‘Niebieski potwór piszący kod na komputerze’

Zarówno Adobe Firefly oraz Express oferują 25 kredytów miesięcznie w planie bezpłatnym.

Runwayteraz przejdziemy do bardziej zaawansowanego narzędzia z kategorii Generative AI. Oprócz popularnego już text to image, mamy również wiele innych ciekawych opcji, takich jak: 

  • – Text to video
  • – Image to video
  • – Video to video: zmiana stylu wideo za pomocą promptów
  • – Rozszerzanie grafik, zamiana ich stylu
  • – Trenowanie własnych modeli pod osiągnięcie indywidualnego stylu
  • – Wymazywanie konkretnych elementów z video
  • – Konwersja serii zdjęć w wideo
  • – Kolorowanie czarno-białych zdjęć
  • – Podnoszenie jakości zdjęć
  • – Śledzenie obiektów na wideo 
  • – Oczyszczanie audio z szumów
  • – Generowanie tekstur 3D przy pomocy promptów

Przykład możliwości rozszerzenia zdjęcia do proporcji 16:9

Runway text to video. Prompt: ‘Beautiful house in the forest, a lot of flowers, realistic hd’

Runway wydaje się kompletnym narzędziem w kategorii niestandardowego i kreatywnego tworzenia. Właściwie napisany prompt daje możliwość stworzenia niespotykanych i oryginalnych efektów pozwalających na wyróżnienie się w social mediach lub stworzenia grafik do swoich dzieł, jak np. książka, koszulka z nadrukiem. Runway jest jednak płatną opcją – po dłuższym testowaniu wyczerpiemy darmowe kredyty – dlatego w tym artykule przedstawimy alternatywy do tego narzędzia, aby zgromadzić kilka “asów” w rękawie.

Poniżej znajduje się lista kilku narzędzi oferujących tę samą funkcjonalność, czyli konwersję tekstu na obrazy (text to image): 

BlueWillow – po zalogowaniu otrzymujemy 10 kredytów na dzień (wystarcza to na ok 20 grafik dziennie), dzięki którym możemy tworzyć grafiki, rozszerzać je, edytować oraz podnosić ich jakość. W darmowej wersji dostajemy możliwość posługiwania się 5 modelami. Poniżej znajduje się przykładowy efekt, jaki uzyskano na modelu BlueWillow v4 za pomocą polecenia “Shepherd dog in the forest among sheep, mountains in the background, realistic style”.

Twórcy zapowiadają również wprowadzenie funkcjonalności związanych z tworzeniem video i audio za pomocą promptów.

Replicate – dzięki tej stronie możemy przetestować wiele modeli oferujących takie funkcjonalności jak: generowanie i modyfikowanie obrazów, audio, video, odnawianie starych zdjęć, zmiana elementów twarzy, zamiana twarzy na zdjęciach, podnoszenie jakości zdjęć. Replicate umożliwia uruchamianie modeli za pomocą kilku wierszy kodu bez konieczności rozumienia, jak działa uczenie maszynowe. Dzięki wyszukiwarce możemy odszukać modele według nazwy lub funkcjonalności, jaką oferują, dzięki czemu znajdziemy modele dopasowane do naszych potrzeb.

LensGo – oprócz standardowego text to image LensGo umożliwia tworzenie własnych animacji i modeli w unikatowych stylach. Mamy do wyboru bazowy model Real lub Anime, a następnie przekazanie serii zdjęć lub wideo, z których nasz nowy model nauczy się naszego indywidualnego stylu tworzenia. Projekt jest póki co w fazie beta.

Poniżej widoczny jest efekt w stylu Pixar z poleceniem “Dog wearing elegant suit walking in forest”:

AutoDraw oraz sketch.metademolab – teraz chcielibyśmy przedstawić sposób na ciekawe ożywienie grafik. Z pomocą darmowego narzędzia AutoDraw możemy stworzyć piękne rysunki, nawet jeżeli nie mamy talentu graficznego. Rysujemy kolejne elementy rysunku, a sztuczna inteligencja na bieżąco podpowiada, co prawdopodobnie chcieliśmy narysować. W efekcie uzyskujemy ładne i równe elementy, które składamy w pełny rysunek. Następnie eksportujemy plik, wgrywamy do sketch.metademolab i zaznaczamy, które elementy będą poddane animacji. Uzyskany efekt jest poniżej:

Pebblely to narzędzie, które na pewno znajdzie zastosowanie wśród osób, które zajmują się sprzedażą w internecie lub chcą przedstawić wybrany element w korzystniejszym otoczeniu, lecz fizycznie nie mają takiej możliwości. Po wgraniu zdjęcia do Pebblely, program wymazuje tło, pozostawiając sam obiekt, a następnie umożliwia wybór 20 tematów przewodnich zdjęcia. W efekcie dostajemy 4 różne propozycje dla wybranego motywu. Darmowa opcja umożliwia nam stworzenie 40 takich zdjęć miesięcznie. Płatna subskrypcja umożliwia dodatkowo edytowanie wygenerowanych grafik oraz tworzenie własnych motywów przewodnich dla otoczenia produktu. Poniżej efekt dla zdjęcia zrobionego w warunkach domowych, dzięki darmowej subskrypcji.

Pozostałe strony do generowania grafik przy pomocy sztucznej inteligencji z wykorzystaniem promptów: 

  • Ideogram – darmowy generator grafik przy pomocy promptów
  • – TinyWow – darmowa strona(opłata opcjonalna w celu pozbycia się reklam), które łączy ze sobą wiele funkcjonalności z zakresu tworzenia grafik przy pomocy AI czy treści pisanej, ale również  przydatne funkcjonalności dla tworzenia i konwersji wideo oraz konwersji i edycji dokumentów
  • Genmo – tworzenie zdjęć, wideo, animacji oraz kształtów 3D (Dostajemy 100 kredytów dziennie)

Prompt: cute cat in a Roman soldier’s armor running near a pyramid

Pozostałe darmowe narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, pomocne przy pracy z grafikami: 

  • Imglarger, Imgupscaler, Restorephotos– podnoszenie jakości niewyraźnych zdjęć
  • Palette – kolorowanie czarno-białych zdjęć. Narzędzie bardzo przydatne przy odnawianiu starych zdjęć.
  • Clipdrop – narzędzie do usuwania niechcianych elementów ze zdjęcia, zmiany tła lub jego usuwania, poprawy jakości, poszerzania, a także dodawania punktów świetlnych na zdjęciach. W wersji płatnej mamy również możliwość tworzenia grafik

W sieci codziennie pojawia się coraz więcej narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, które stale poszerzają zakres swoich funkcji, pomagając w różnych aspektach naszej rutynowej pracy. W związku z dużym tempem powstawania narzędzi w tej kategorii warto zaglądać na stronę Futureailab, gdzie znajdziemy stale aktualizowane listy narzędzi opartych na AI z podziałem na kategorie.

Narzędzia przedstawione w niniejszym artykule, bez wątpienia przyczynią się do usprawnienia procesów tworzenia i edycji grafik. Mamy nadzieję, że ta seria zainspiruje czytelników do wykorzystywania tego rodzaju rozwiązań, aby znacząco poprawić wydajność pracy.